SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
Soldurma
Taze çay yaprağının bünyesinde bulunan % 70-80 oranındaki suyun soldurma ünitelerinde raflara uygun sıcak hava verilerek % 50-55 düzeyine indirilmesiyle yaprağın elastikiyetinin artması ve kıvırmaya elverişli hale gelmesi işlemidir.
Kıvırma
Solmuş çay yaprağının değişik çay imalat makinelerinde parçalanması, ezilmesi ve bükülmesi ile hücre öz suyunun kıvrılmış yaprak yüzeyine yayılması ve oksidasyonun başlaması işlemidir.
Fermantasyon
Kıvrılan yaş çay yaprağının dinlenmesi sonucu, nem ve temiz hava ile birlikte, siyah çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması olayıdır.
Kurutma
Kıvrılmış ve fermente olmuş çay yaprağının fırınlanarak nem oranını %2–4 seviyelerine indirme işlemidir. Kurutmanın amacı: fermantasyonu durdurarak, , çayı depolanabilir, paketlenebilir ve taşınabilir duruma getirmektir
Tasnifleme
Çayın eleklerden geçirilerek incelik, kalınlık ve kalitelerine göre ayrılmasıdır. Çaylar buradan depolara sevk edilir.
Paketleme
Üretimden çıkmış olan çaylar el değmeden modern sistemde paketlenir.
Laboratuvar
Yaş çay ham madde kontrolünden başlayarak, bütün süreçlerdeki numuneler titizlikle incelenir. Çaylar paketlenmeden önce mutlaka laboratuvar ortamında analiz edilerek, tadım yoluyla kalite kontrolü yapılır.
Demleme
Tamamen doğal şartlarda katkısız olarak üretilen çaylarımızdan; mükemmel renk, nefis tat ve keyif alabilmek için mutlaka çay 20 dakika demliktebekletilmelidir.
+
A
-
+90549 532 2953
Copyright 2019 © All Rights Reserved
Master Kredi Kart
Visa Kredi Kartı