SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
Most Popular Articles

SIYAH ÇAY DEĞERLENDIRMESI...

Çay Tüketicisi Olarak; Kaliteli Siyah Çayı Nasıl Anlarız?

Siyah çayın kalitesini ölçebileceğimiz 3 aşama vardır.

1.Aşama: Satın Alma Aşaması

Öncelikli olarak, kaliteli çayın yüksek bölgelerdeki bol oksijenli çay bahçelerinden elde edildiğini bilmekte fayda var. Dolayısıyla satın alınan çayların, Rize üretimli çaylardan olduğuna dikkat ettiğiniz taktir de, kaliteli çayı denk getirme olasılığınız artacaktır. Ayrıca üretilen çayların, depoda yada pakette dinlenmesi, çayın aromatik özelliğini ve içim kalitesinin artmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden satın alma aşamasında üretim tarihine bakarak mümkün olduğunca eski tarihli çayları tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır.. Paketi elinize aldığınızda, paketin dolğunluğunu kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz. Paketin çerisindeki çayın, prinç tanesi gibi olduğunu hissetmeye çalışın aksi durumda o paketten kaçının.

2.Aşama: Demleme ve Kuru Çayı Değerlendirme Aşaması:

Çayı demlemeden önce, Paketi açtığınızda yapacağınız ilk şey kokusunu içinize çekmektir. Çünkü, kaliteli siyah çayın kokusu, yumuşak olup kendine has hoş bir kokuya sahiptir. Eğer burnunuza ağır ve yakıcı bir geliyorsa kalitesinden şüphe duymalısınız.

Paketteki çayın yaprakları siyah tonlarında, kıvrımlı yapıda düzgün görünüşlü, lif ve çay sapı içermemelidir. Bir kaç tane çay sapının olması, çayın doğallığını işaret eder.

Kuru çaya dokunduğunuzda, Pirinç tanesine dokunur gibi elinizde parçacıkları hissetmelisiniz ve çıtır sesini duymalısınız.

Kendinize has olan demleme metoduyla çayı demleyebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz, paketin üzerinde yer alan demleme metodunu denemeniz olacaktır. Çayınız demlenirken mutlaka demliğin kapağını kaldırarak çayın hoş kokusunu içinize çekiniz. Burada çayın kendine has aroması olmaldır . Eğer yakıcı ve nahoş bir koku varsa çayınız, muhtemelen vasat bir çaydır.

3 Aşama: Tadım Aşaması

Tabii ki her zaman kendi çayınızı kendiniz satın almaya bilir yada kendiniz demlemeye bilirsiniz. Sadece içici olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aşağıda bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmeniz hem kaliteli. hemde sağlıklı çay tüketmenize olanak sağlayacaktır.

Bardaktaki çayın dem rengi; koyu kırmızımsı görünüşte, parlak ve canlı renkte olmalı. Mat, bulanık, tortulu ve esmerimsi renkte olmamalıdır.

Dilin yan taraflarını büzüştürücü yada dili çeker durumda dolgun olmalı. Yudumladıktan sonra dilin üzerinde kaygan bir tabaka oluşuyorsa çayın keyfini çıkarmalısınız..

UNUTMAYINIZ Kİ; Doğru çay tercihi hem çay saatlerini sizin için keyfe dönüştürecek hemde sağlınıza olumlu yansıyacaktır. Yanlış tercih ise tam tersi bir etki yaratacaktır.

FİRMAMIZ; Tüketici odaklı, kaliteli ve sağlıklı çay üreterek, çayı tüketicilerin bardağına doğallığını bozmadan ulaştırmanın haklı gururunu yaşıyor ve bizi tercih ettiğiniz için TEŞEKKÜR EDERİZ:

+
A
-
Copyright 2019 © All Rights Reserved
Master Kredi Kart
Visa Kredi Kartı