-----
 

Kategoriler

Çay Üretim Aşamaları

FİRMAMIZDA KURU ÇAY ÜRETİM AŞAMALARI
Çay üretim aşamalarına geçmeden önce, çay üretiminde buhar kazanın önemine değinmek gerekir. Buhar kazanları üretimin soldurma ve kurutma aşamasında sıcak hava sağladığı için üretim için son derece önemlidir. Buhar kazanların da kömür, doğal gaz v.b yakıtlar kullanılmaktır.

1. SOLDURMA

Taze çay yaprağının bünyesinde bulunan % 70-80 oranındaki suyun soldurma ünitelerinde raflara 32°C sıcak hava verilerek % 50-55 düzeyine indirilmesiyle yaprağın elastikiyetinin artması ve kıvırmaya elverişli hale gelmesi işlemidir.

 

2. KIVIRMA

Solmuş çay yaprağının değişik çay imalat makinelerinde parçalanması, ezilmesi ve bükülmesi ile hücre özsuyunun kıvrılmış yaprak yüzeyine yayılması ve oksidasyonun başlaması işlemidir.
Kıvırmalar uzun sürede yavaş yavaş doldurulduğundan en az 300 kg solmuş yaprak alabilmektedir. Kıvırma süresi doldurulmaya başlandığından itibaren en az 45 dakika olur.

3. ROTERVAN

Çay yapraklarının istenilen dem oranına etki edecek yapıya ulaşması ve yaprak büyüklüğünü ayarlamak için yeni bir uygulama olan rotervan işlemi, çay yapraklarının parçalanarak, tahribatına ve dem oranının artmasına olanak vererek su ektratının artmasını sağlamaktadır.
Rotervan makinesinden çıkan çaylar fermantasyon ünitesine dökülürler.
rotervandaki işlem 1dakikadan az sürmektedir.

4. FERMANTASYON

Kıvrılan yaş çay yaprağının hücre öz suyunda bulunan kimyasal bileşiklerin oksidaz enziminin tesiri ile biyolojik değişikliğe uğrayarak siyah çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması olayıdır.
Fermantasyon esnasında nispi rutubet yaklaşık %90–95 civarında tutulmalıdır. Sıcaklık hava şartlarına bağlı olarak 24-26 C arasındadır.
Fermente süresi yaklaşık 45dk. sürmekte ve konveyörler yardımıyla buradan kurutulmak üzere fırınlara aktarılmaktadır.

5.KURUTMA

Kıvrılmış ve fermente olmuş çay yaprağının fırınlanarak nem oranını %2–4 seviyelerine indirme işlemidir. Kurutmanın amacı: enzim oksidasyonunu durdurarak, kazanılan özelliklerin ve oluşan maddelerin yitirilmesine engel olacak ortamı oluşturmak, çayı depolanabilir, paketlenebilir ve taşınabilir duruma getirmektir.
Kurutmada giriş sıcaklığı 90-100C, çıkış sıcaklığı 45-60C arasında olur. Çıkış dereceleri farklı davlumbaz sistemlerine göre değişebilir.
Fırına giren havanın sıcaklık derecesi, debisi, palet üzerindeki yaprak kalınlığı ve çayların fırın içerisinde kalma müddeti, kurutma olayını etkiler.

6.TASNİF

Fırın çıkışı çaylar, homojen değildirler. Değişik tanecik büyüklüğüne ve yoğunluğuna sahiptirler. Bunların belli şekilde tasnifi ve standardizasyonu gereklidir. Bu amaçla fırın çıkışı çaylar tasnife tabi tutulur.
Fırın çıkışı çaylar önce midilton eleklerinden, daha sonra ise pakka eleklerinden elenip en iyi kalitedeki belli sınıf çaylar elde edilir. Midilton eleğin amacı yaş çay yaprağındaki filizleri almaktır. Kalan kaba çaylar ise kırıcılardan geçirilerek tekrar tasnif işlemine tabi tutulur.
Ayrıca, gerek fırın çıkışında gerekse tasnifin çeşitli aşamalarında kurutulmuş çaylar lif tutucularından geçirilerek lif ve çay çöplerinden ayrılırlar.
Bu yöntemlerle çaylar tasnif sisteminde belli nevilere göre ayrılır

7.AMBALAJLAMA

Siyah çay, çayı etkilemeyen ve çaydan etkilenmeyecek niteliklere sahip, metal, kağıt, karton ve uydun plastik materyal veya bunların bir kaçıyla üretilen katlı ambalaj malzemeleri ile muhafaza edilir. Bekletilen ve iyi muhafaza edilmeyen çayların rutubet miktarları arttığından kısa zamanda küflenerek sağlığa zararlı hale gelir bu yönüyle de ambalajlama önemlidir

8.PAKETLEME

Üretimden çıkmış olan kuru çay, laboratuara gönderilir Türk gıda kodeksi, TSE standardı ve ISO 9001-2000 kriterlerine uygunsa pazarlanmak üzere sevkiyat bölümüne gönderilir.
Artık üretilen bu çaylar, içilebilir duruma gelmiş ve paketlenip satışa sunulacak işlemlerden geçmiştir

Etiketler: , , ,
 

© 2011 Ufuk Çay - Kalitede Öncü, Fiyatta Ölçü //

Sitede yer alan görseller ve içerikler izin alınmadan kopyalanamaz. Site Haritası